Opolska 23a/6 77 466 01 13;   +48 797 714 614 gok@walce.pl  Dostosuj rozmiar czcionki
A- A A+

Kroszonki bez tajemnic

Autor: Marta
utworzono 06 marzec, 2018
Odsłony: 476

Gmina rozpoczyna przygotowania do świąt. W poniedziałek 5 marca Maria Żmija-Glombik poprowadziła warsztaty kroszonkarskie dla uczniów szkoły podstawowej w Walcach.

Uczniowie klas I-VII, którzy chcieli spróbować wykonać tradycyjne kroszonki, mieli przynieść do szkoły ugotowane i ubarwione jajka oraz nożyki do wydrapywania wzorów. Warsztaty pod okiem Marii Żmija-Glombik rozpoczęły się o godzinie 9:00 i trwały dwie godziny. Ludowa twórczyni z Walec była ubrana w tradycyjny strój, o którym na początku opowiedziała młodym słuchaczom. Towarzyszyła jej Beata Sowik- instruktorka z Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach – która pomagała prowadzącej w organizacji warsztatów.

Młodzież otrzymała wzorniki z przykładowymi motywami, jakie najczęściej znajdują się na wielkanocnych jajkach. Maria Żmija-Glombik wyjaśniła, że są to typowo śląskie wzory pochodzące z haftów. Opowiadała też, że dawniej najczęściej farbowano jajka w cebuli, ale były też sposoby na uzyskanie innych kolorów, np. barwienie w młodym życie, korze dębu czy szyszkach. Później pojawiły się farby do tkanin, teraz wielokrotnie twórczynie zdobią jajka tuszem kreślarskim.

Dziewczęta wydrapywały kroszonki przed lanym poniedziałkiem, kiedy chłopcy przychodzili polewać je wodą.

-Jak dziewczyna chciała dać chłopakowi ładną kroszonkę, to musiała się napracować – mówi twórczyni, nawiązując do precyzyjnych wzorów, które zdobiły wielkanocne jajka. – A jak chciała mu dać do zrozumienia,
że go nie lubi, to dawała mu surowe jajko.

Znawczyni folkloru pokazała uczniom, w jaki sposób stare motywy kroszonkowe zostały przeniesione przez artystów na współczesny grunt oraz opowiedziała o różnych technikach zdobienia jaj. Następnie młodzież zabrała się do wykonywania swoich własnych małych dzieł w zupełnie indywidualnej stylistyce.

Tygodnik Krapkowicki

DSC_0092k.JPG

DSC_0116k.JPG

DSC_0120k.JPG

DSC_0129k.JPG

DSC_0142k.JPG

DSC_0145k.JPG