Opolska 23A; 77 466 01 13;  gok@walce.pl  Dostosuj rozmiar czcionki

A- A A+

Zespół Capri

 

Zespół Capri, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach oraz przy DFK Walce jest wspierany przez Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Corocznie korzysta z dofinansowania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Capri występuje na uroczystościach rodzinnych, imprezach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, krajowych oraz zagranicznych. 

Początki w stolarni

Założycielem i kierownikiem zespołu - początkowo bez nazwy - był w 2002 roku Łukasz Gałeczka (trąbka). Zespół składał się wówczas z czterech osób, poza Łukaszem tworzyli go: Marek Kołodziejczyk (tuba), Krystian Kern (puzon) i Grzegorz Torka (saksofon altowy). Próby odbywały się w starej stolarni u Rudolfa Wyszki w Walcach, a jego córka Dominika (saksofon sopranowy), zauroczona muzyką, w 2003 roku również rozpoczęła naukę gry na instrumencie i swoją przygodę z zespołem. Równolegle do zespołu dołączyła Anna Mucha (keyboard).

Udany debiut

Pierwszy koncert, wtedy jeszcze pod ogólną nazwą Młodzieżowy Zespół Instrumentalny z Walec, odbył się w maju 2004 roku na festynie z okazji Dni Walec. Od tego roku próby zespołu zaczęły odbywać się w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach w powyższym składzie. Następną osobą, która w 2005 roku wzmocniła zespół, była Dominika Stefan. Po półtora roku zmienił ją Damian Białas, grający na keyboardzie.

Fachowy mentoring

W roku 2006 prowadzenia zespołu podjął się Herbert Niedziela, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Piotra Świerca w Krapkowicach, który w waleckim domu kultury udzielał lekcji gry na saksofonie, klarnecie i keyboardzie. Wtedy też powstała nazwa zespołu Capri, a sam zespół powiększył się o kolejne 5 osób. Od tego czasu zespół bierze udział w Przeglądzie Młodzieżowych Zespołów Mniejszości Niemieckiej na Górze św. Anny, zdobywając regularnie 1. lub 2. miejsce.

Dalszy rozwój

W 2009 roku Herbert Niedziela odszedł na emeryturę, a kierownikiem zespołu został Marek Śmiech. Keyboard został zmieniony na perkusję i gitarę basową, doszły kolejne osoby i tak narodziło się nowe Capri, liczące 15 osób. Repertuar został nieco odmłodzony i urozmaicony, co mobilizuje młodzież do współpracy i ćwiczeń. Próby odbywają się raz w tygodniu w domu kultury w Walcach.

Capri posiada swój fanklub, którego założycielem i opiekunem jest nasza KOCHANA pani KRYSIA WIECZOREK.

 

TSKN_2019.jpg

capritskn2018.jpg

20171122084726482_0001.jpg

20171122084726482_0002.jpg

capri
capri capri
capri
capri capri
capri
capri capri
capri
capri capri
capri
capri capri